Czy można przepić esperal

Ten artykuł powstał ze względu na często pojawiające się w sieci pytanie: „Jak przepić esperal”. Wyjaśnimy w nim, czy przepicie wszywki jest w ogóle możliwe, a także skąd się biorą informacje o przepiciu esperalu i czy należy to robić.

Wszywka antyalkoholowa (tzw. Esperal) jest lekiem w postaci tabletek, które są wszywane pod powięź mięśniową przez lekarza chirurga. Działanie tabletek trwa przez 8 do 12 miesięcy.

Wszywka alkoholowa – co się dzieje po wypiciu

Po implantacji Esperalu stężenie leku utrzymuje się w organizmie, blokując rozkład alkoholu. Wypicie jakiejkolwiek ilości alkoholu spowoduje objawy zatrucia. Należy wspomnieć że objawy te mogą być o różnym natężeniu – od stosunkowo łagodnych, takich jak:

  • objawy grypopodobne
  • ból głowy
  • nadmierna potliwość
  • wymioty
  • biegunka

aż do ciężkich – takich jak:

  • zaburzenia pracy serca
  • odczucie lęku
  • zaburzenia oddychania
  • spadek ciśnienia tętniczego.

Gdy spożycie alkoholu jest większe, mogą pojawić się nawet drgawki, utrata przytomności, niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca, a nawet zawał serca. W przypadkach, gdy nie zostanie udzielona pomoc może dojść do zgonu pacjenta.

Objawy występują zawsze, jeśli dawka Esperalu została prawidłowo dobrana do wagi pacjenta.

Czy można przepić wszywkę

Pacjenci, którzy zasłyszeli informację, że ktoś przepił wszywkę, czasami sami szukają informacji o tym, jak przepić esperal. Bierze się to z mocnej chęci ponownego sięgnięcia po alkohol mimo obecnego w ciele leku.

Osoby twierdzące, że przepiły wszywkę lub że można to zrobić, prawdopodobnie zetknęły się z jednym z następujących przypadków:

  1. Niektóre kliniki wszywają zbyt niską dawkę Esperalu (np. aby zmniejszyć koszty zabiegu), nie informując o pacjentów o tym, że dawka ta może nie zapewnić odpowiedniego stężenia leku we krwi – wtedy pacjent spożywa alkohol, a objawy nie występują lub są tak subtelne, że nie wywołują działania awersyjnego.
  2. Czasem zdarza się, że osoba z wszytą odpowiednią dawką leku (1 tabletka na każde 10 kg masy ciała), próbując spożywać alkohol doświadcza objawów stosunkowo łagodnych, na przykład: wymioty, ból głowy, objawy grypopodobne, które nie zniechęcają go do spożywania alkoholu.

W takich przypadkach może pojawić się przekonanie, że – potocznie mówiąc – można przepić wszywkę.

Nie można jednak stwierdzić, jakiego rodzaju objawy wystąpią u pacjenta po wypiciu danej ilości alkoholu, ponieważ jest to bardzo indywidualne.

U bardzo niewielkiego odsetka pacjentów odnotowano nawet brak efektów działania disulfiramu po spożyciu alkoholu – może być to wynikiem osobniczej niewrażliwości organizmu na lek. U zdecydowanej większości osób objawy zatrucia występują, ale bywają ignorowane.

U osób, które nadal spożywają alkohol, pomimo wystąpienia łagodnych objawów zatrucia, zaleca się poszukiwanie innych metod radzenia z problemem, ponieważ działanie leku nie wywołuje u nich lęku czy awersji przed piciem, zatem nie jest skuteczne.

Dobrym pomysłem jest także łączenie wszywki alkoholowej z innymi metodami terapii uzależnień, takimi jak psychoterapia indywidualna, grupowa terapia uzależnień, grupy wsparcia AA lub leki antydepresyjne dobrane przez lekarza psychiatrę.

Czy zatem można pić po wszywce?

Nie, ze względu na to że pacjent nigdy nie wie, jakiego rodzaju objawy u niego wystąpią.

Spożywając alkohol, pacjent ryzykuje, że może rozwinąć się u niego ciężka reakcja disulfiramowa, skutkująca zaburzeniami pracy serca, skokami ciśnienia tętniczego lub nawet zawałem serca i zgonem.

Objawy zatrucia po spożyciu alkoholu mogą trwać nawet kilka godzin.

Spożycie alkoholu i wystąpienie reakcji disulfiramowej może pogłębić stopień zaawansowania różnych chorób, na które pacjent choruje przewlekle, takich jak: niewydolność nerek, niewydolność wątroby, choroby układu oddechowego lub serca, cukrzyca oraz padaczka. Decyzja o implantacji esperalu powinna być więc przemyślana przez pacjenta, aby uniknąć spożywania alkoholu po wykonaniu wszywki.